Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

+48 71 716 47 34

OKŁADY BOROWINOWE

Borowina pochodzi od staropolskiego określenia torfów, które były wydobywane w borach. Do lecznictwa wprowadzono po raz pierwszy na Orawie w Mariańskich Łaźniach w 1815r., a w Polsce w Krynicy w 1858r.

Borowiny (torfy, peloidy torfowe) należą do naturalnych substancji mineralnych, powstałych w skutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym z niewielkim dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów. Po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą stosowane są w postaci papki głównie do kąpieli, zawijań i okładów.

Borowina działa na organizm ludzki poprzez wchłonięcie przez skórę specyficznych składników chemicznych i enzymatycznych, oraz poprzez znakomite działanie termiczne. Zabiegi borowinowe działają silnie bodźcowo i przeciwzapalnie. Borowina działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, a dzięki garbnikom działa ściągającą na skórę.

Borowina ma małe przewodnictwo cieplne i brak prądów konwekcyjnych, dzięki czemu ma dużą zdolność zatrzymywania ciepła. Przykładowo czas spadku temperatury od 47°C do 42°C wynosi dla wody 20 min., piasku 30 min., a dla dobrze rozłożonej borowiny 70 min. Powierzchnia ciała pokrywa borowiną otrzymuje równomiernie wysoki dopływ ciepła wnikający w głąb ciała, narastanie ciepła w porównaniu do wody o tej samej temperaturze jest wolniejsze, ze względu na warstwową wymianę ciepła w borowinie. Po nałożeniu borowiny w postaci okładu tylko warstwa przylegająca bezpośrednio do skóry oddaje jej natychmiast swoje ciepło i cała ta powierzchnia warstwowa wytraca swoją wyjściową temperaturę.

Wskazania

-zwyrodnienie stawów i chrząstek stawowych

-stany pourazowe stawów, kości, okostnej, mięśni

-reumatyzm tkanki miękkiej

-przykurcze

-przewlekłe choroby zapalenia kręgosłupa

-choroba Bechterewa, spondylitis psoriatica

-bóle towarzyszące osteoporozie trzonów kręgowych

-stany po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego

-wybrane choroby ginekologiczne

-w zabiegach pielęgnacyjnych ciała

-w zabiegach antycellulitowych

-Wysięki w okresie zejściowym.

W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej i nerkowej bez napadów bólowych, w przewlekłym zapaleniu wątroby i nieżycie żołądka.

Okłady borowinowe są szczególnie korzystne w przypadku zespołów bólowych poszczególnych części kręgosłupa np.: części C z napięciem mięśni, obręczy kończyny górnej, zespołu bolesnego barku ze zwapnieniem przyczepów mięśniowych, zespołu zużycia tarcz międzykręgowych części Th i L kręgosłupa, bolesnych artroz stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.

Okłady borowinowe są stosowane jako forma ciepłolecznictwa również przy przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych i dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

-Wszystkie ostre i podostre stany zapalne.

-Niewydolność krążeniowa i oddechowa, nawet niewielkiego stopnia.

-Nadciśnienie i niskie ciśnienie krwi.

-Niedokrwistość.

-Choroby naczyń krwionośnych, zwłaszcza miażdżyca i zakrzepowe zapalenie żył.

-Choroby nerek i pęcherza moczowego.

-Cukrzyca.

-Podwyższona temperatura ciała bez względu na przyczynę.

-Skłonność do krwawień i wybroczyn.

-Zaburzenia troficzne i zapalne skóry.

-Zaburzenia czucia.